• Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/tibakzeytinyaglari
  • https://twitter.com/Tibak_Olive_Oil

Zeytinyağının Faydaları

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

 -İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere
karşı koruyucu bir etki  gösterir.

-Zeytinyağı içerdiği yüksek omega 3   oranıyla beyin gelişimini desteklemektedir.

-Zeytinyağı, kemik gelişimine katkı sağladığı gibi yaşlanmayı da önler.

-Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğu belirlenmiştir. Kalp krizi riskini azalttığı yapılan deneyler sonucu kanıtlanmıştır.

-Zeytinyağı anne sütüne en yakın özelliktedir. Zeytinyağının içeriğinde % 80 oranında bulunan "Oleik asit" anne sütündeki en önemli yağ asidi olup, bebeğin sinir dokularının gelişimini sağlar.

-Önemli kanser ilacı köpek balığı kıkırdağıdır. Köpekbalığındaki squalene adlı madde sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur Günde 100 cl . zeytinyağı tüketimiyle köpekbalığı kıkırdağından alınacak kadar squalene alınır.

-A,D,E ve K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniler. Bu nedenle doku organlarının yaşlanmasını geciktirir.

-Zeytinyağı çocuklarda kemik ve diş gelişimini arttırır. Buna karşın yaşlılarda ise kemik erimesini (osteoporozu) azalttır.

-Cilde ve saça  güzellik katar. Kuru cildi canlandırır,      kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve pürüzsüz bir görünüm verir.

  -İyi kolestrolü (HDL) yükseltir. Kötü kolestrolü (LDL) düşürür.

-Yiyeceğin yanı sıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı;tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan bir losyondur. 

-Sağlıklı bir       yaşam, sağlıklı bir gelecek için    dengeli bir beslenme açısından günde en az 2-3 yemek kaşığı (50-60 gr) zeytinyağı tüketilmesi  gerekmektedir.

-Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen zeytin ve zeytinyağı mide asidini azaltarak, mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur.

-Zeytinyağı diğer yağlardan farklı olarak, hiçbir kimyasal işlem görmediğinden meyve suyu gibi, çiğ ve taze olarak tüketilebilen tek yağdır.

-Zeytinyağı hazmı en kolay olan yağdır.